Miten välttyisit flunssalta

16. syyskuuta 2025
Author: Serena
[@title]

Syksy on taas tulossa erilaisine viruksineen, onko sinulla jo ollut syysflunssa? Itsellänikin on jonkinlainen pikku flunssa menossa, mutta olen silti ollut töissä, koska en ole vielä ihan petipotilaana.

Lääkäreiden mukaan ainoastaan D-vitamiinia kannattaa syödä purkista. Muuten kannattaisi satsata terveelliseen ruokavalioon, joka sisältää runsaasti marjoja, hedelmiä,  kasviksia ja vihanneksia.

Peruskunto on se asia, johon kannattaa panostaa. Elimistön omaa puolustus- ja vastustuskykyä tukee myös riittävä uni ja lepo kohtuullisen liikunnan ja terveellisen ruokavalion  lisäksi.

Jos stressitila on pitkäaikainen, se heikentää elimistön puolustuskykyä erilaisia viruksia vastaan. Myös tupakointi altistaa erilaisille viruksille ja pöpöille. Muista pestä kätesi monta kertaa päivässä ja vaihtaa käsipyyhkeet riittävän usein.

Syksyisin terveisin Serena, 246.

Viimeisimmät blogikirjoitukset

Adonis
23. lokakuuta 2025
Kreikkalaisen taruston mukaan Adonis sai alkunsa Myrrhan ja hänen isänsä välisestä rakkaussuhteesta. Myrrha oli...
Jumalatar Afrodite
21. lokakuuta 2025
Useimmat meistä ovat varmasti kuulleet ainakin ohimennen kauneuden jumalatar Afroditesta. Muinaisen kreikkalaisen...
Mytologiasta
19. lokakuuta 2025
Olen nyt kirjoittanut muutaman postauksen, jossa olen kertonut vanhoista myyteistä ja tarinoista. Oletko koskaan...
Pandoran lipas
18. lokakuuta 2025
Kreikkalaisessa jumaltarustossa Pandora on  nainen, joka toi pahuuden ihmiskunnalle. Zeus, eli kreikkalaisen...
0700-80000
Soita nyt!