

Jokaiselta meiltä on ajansaatossa menehtynyt omainen, ystävä, sukulainen tai vaikkapa rakas lemmikki.
Ihmiset kuten esimerkiksi oma sukulaiseni vannoo kautta kiven, että hänen omaisensa on tullut katsomaan häntä haudan takaa pikkulinnun sekä sitruunaperhosen muodossa.
Ajattelin nyt paneutua asiaan ja pohtia tätä haudan takaa tapahtuvaa asiaa. Kuolleen omaisen vierailu on suhteellisen yleinen tapahtuma. Usein kuollut läheinen vierailee unissasi tarkistamassa että olet kunnossa ja voit hyvin. Välillä läsnäolon voi aistia hereillä ollessaan kuten omaisen hento tuoksu mikä ei ole peräisin mistään fyysisestä lähteestä. On hengellinen uskomus että kuollut omainen tulee vierailemaan eläimenä. Esimerkiksi aiemmassa maininnassa oma sukulaiseni vannoi että varpunen joka laskeutui ikkunalle katselemaan rohkeasti oli hänen isänsä joka tuli taivaasta katsomaan miten täällä menee. Suomalaisessa kansanperinteessä varpunen symboloi vainajan sielua ja olla elämän suojelija. Perhonen taas monessa kulttuurissa edustaa kuolleen ihmisen sielua sekä sielun matkaa meidän maailmastamme toiselle puolelle. Moni uskoo, että perhonen on henki, joka on vapautunut ruumiistaan.
Ehkä ensi kerralla kun perhonen laskeutuu iholleni tai utelias varpunen tulee katselemaan mitä puuhailen voin ajatella, että oma kuollut läheiseni on tullut tervehtimään minua tai sitten että rakas entinen lemmikkini on tullut uudelleen syntyneenä minua katsomaan. Näen vieläkin välillä edesmenneitä ihmisiä unissani ja välillä tuntuu kuin joku koskettaisi minua olkapäälle.
Ehkä se tosiaan on joku, joka on tullut minua tervehtimään.
"Löydä tarotkorttien viesteistä suuntaa omalle polullesi"
Minä olen Aurora ja blogissani kirjoitan tarotkorttien symboliikasta, intuitiosta, energioiden tulkinnasta, luonnon viisaudesta, meditaatiosta, henkilökohtaisesta kasvusta ja sisäisen äänen vahvistamisesta. Minun tekstini auttavat pohtimaan elämän valintoja ja uusia mahdollisuuksia.